Inspireeritud Rokokoost

Lühike, ent hiilgav õitseaeg Euroopas.

Rokokoo oli 18. sajanadi prantsuse absolutismi kõrgpunktiks, mil Louis XIV ja Louis XV õukond tegi oma priiskava ja meelelahutuste rohke elustiiliga silmad ette tervele Euroopale. Enamik Prantsusmaa riigituludest läksid õukonna ülalpidamiseks, hoolimata ülejäänud riigi heaolust. Just väljend “Pärast meid tulgu või veeuputus” on pärit just rokokoo ajastust, mis väljendab kokkuvõtlikult Prantusmaa õukonna suhtumist elule.

Inimestes hinnati pealiskaudset huumorit, ainult välist ilu ning igasugust füüsilist liikumist ei peetud oluliseks. Kadus huvi sügavamõttelise kunsti ja kultuuri vastu. Kunst pidi suutma pakkuda ainult meelelahutuslikku poolt ja aitama unustada argipäeva probleeme. Nagu ka elustiil, muutus ka inimeste välimus. Naiste iluideaaliks oli olla sarnane portselannukule ning ka mehed muutusid aina rohkem naiselikumaks. Mehed muutusid lausa nii naiselikeks, et väljaspool Prantsusmaad ei suutnud keegi uskuda oma silmi ning kuulda oli vaid ahhetusi. Õukonna naised soovisid olla näost täiesti kahvatuvalged, maalides isegi näole veene, et nahk tunduks väga õhuke ja habras. Ideaalselt kaunis daam oli väikese pea ja kõrge laubaga, mida ei tohtinud mitte mingi juhul varjata juustega ning soengu rõhuasetus oli seatud kõrgustesse. Uhkemad soengud võisid olla lausa mitu meetrit kõrgeks ehitatud. Kulmud pidid olema peenikesed ja kaarja kujuga. Põsepuna pandi lahkelt ning oluline oli, et puna piiritlus oleks selgelt ja suurelt eristatav, mitte ei hajuks ühtlaselt meigipõhja. Ilusaks peeti pisikest roosinupu suud. Kui soengud läksid kõrgustesse, siis naiste kleidimood läks aga laiustesse. Seelikute laius ulatus nii laiaks, et ustest sissepääsemine oli raskendatud. Rõivad olid tehtud õrnades pastelltoonides siidikangaga ning erinevate lille- ja triibumustritega. Kleitidele lisati veel juurde suuri slehve, lillekesi, lindikesi, kalliskive ning pärleid. Kuna nii naiste kui meeste välimusele pöörati tohutult aega ja tähelepanu, siis üritati säilitada tulemust maksimaalselt pikka aega. Tänapäeval iseenesest mõistetavat hügieeni ei peetud oluliseks, vaid lõhnastati ennast pidevalt lõhnaõlidega üle ning naised lisasid näole aina uusi puudrikihte juurde, ilma vahepeal nägu puhastamat. Samad soengud ja parukad võisid peas olla nädalaid või lausa kuu, ilma neid kammimata ega hooldamata.

Küsimustele vastab ATELIERi grimmitiim:

Mis inspireeris valima just selle teema? Rokokoo ajastu eristub teistest ajastustest just oma külluslikuse poolest. Inimeste terviklik välimus muutus omaette kunstiteoseks, kus kasutati piiramatus koguses nii riietuses kui soengutes erinevaid aksessuaare.

Mida väljendab loodud karakter? Kes see tegalane on? Eesmärk oli väljendada eelkõige rokokoo ajastut – tavapärast väljanägemist ja realistlikust. Teise pildiga soovime väljendada seda olemust, kes inimesed olid hingelt ja ellusuhtumiselt. Õukond kuritarvitas oma postitsiooni ühiskonnas – elustiil oli pillav ja lõtv. Elati ainult naudingule, mõtlemata tulevikule.

Mis oli fotolavastuse raskseim osa?  Kõige olulisem on luua enda jaoks tervik, seda osata tajuda ning see läbi mõtestada.
Mis võiks olla järgmine teema? Sooviks kasutada rohkem aerograafi erinevate tehnikatega ning muidugi veel rohkem fantaasiat.

Add your thoughts

There are no comments, add yours